icon vimeofacebook
Oct 08 2020

Sylvester ASA, new General Councilor

(French text below)
In replacement of former General Councilor Félicien Ntambue Kasembe who has been appointed Bishop of Kabinda in the Democratic Republic of Congo, Silvester Asa (ASI-IND) has been elected as the new General Councilor in accordance with Article 104 of our Constitutions. Sincere congratulations to our confrere Silvester and fraternal prayers for his new ministry in the General Government.
Silvester Asa was born in Besikama, West Timor (Indonesia), on December 30, 1969.
He entered the CICM Prenovitiate on September 9, 1989 and professed his first vows on September 8, 1991.
After completing his theological studies, he was assigned to the CICM Province of Japan in 1997. He was ordained a priest on August 15, 2000 in Jakarta, Indonesia.
After his ordination, Silvester served as Assistant Parish Priest of Matsubara Catholic Church in the Archdiocese of Tokyo (Japan) from 2001 to 2003.
He was recalled to Indonesia, where he became the Socius in the Novitiate of Makassar in 2003. In 2004, he took up courses on Human Growth and Development (counseling Theory and Practice) at St. Anselm Institute in London, England. He became Rector of the Orientation Year in Makassar, Indonesia in 2005. In 2006, he was appointed Rector of Post-Novitiate “Tunas Verbist Formation Community” (TVFC) in Jakarta, Indonesia.  
He was Vice Provincial of the Province of IND from 2006 until the merging of Japan (JP), Indonesia (IND), and SINO-Mongol (SM) Provinces into the one Province of Asia (ASI) in 2012.
He was appointed the first Provincial Superior of the newly erected Province of ASI on January 1, 2013 and reappointed for a second term in 2016. He participated in the General Chapter of 2011 and 2017.  

En remplacement de l'ancien Conseiller général Félicien Ntambue Kasembe qui a été nommé évêque de Kabinda en République Démocratique du Congo, Silvester Asa (ASI-IND) a été élu comme nouveau Conseiller général conformément à l'article 104 de nos Constitutions. Sincères félicitations à notre confrère Silvester et prières fraternelles pour son nouveau ministère au sein du Gouvernement Général.
Silvester Asa est né à Besikama, au Timor occidental (Indonésie), le 30 décembre 1969.
Il est entré au prénoviciat CICM le 9 septembre 1989 et a prononcé ses premiers vœux le 8 septembre 1991.
Après avoir terminé ses études de théologie, il a été envoyé à la Province CICM du Japon en 1997. Il a été ordonné prêtre le 15 août 2000 à Jakarta, en Indonésie.
Après son ordination, Silvester a été vicaire de la paroisse de Matsubara dans l'archidiocèse de Tokyo (Japon) de 2001 à 2003.
Il a été rappelé en Indonésie comme socius au novitiat de Makassar en 2003. En 2004, il a suivi des cours sur la croissance et le développement humains (théorie et pratique du counseling) à l'Institut St. Anselm de Londres, en Angleterre. Il est devenu recteur Orientation Year à Makassar, en Indonésie, en 2005. En 2006, il a été nommé recteur du postnoviciat "Tunas Verbist Formation Community" (TVFC) à Jakarta, en Indonésie.  
Il a été Vice-provincial de la Province de l'IND de 2006 jusqu'à la fusion des Provinces du Japon (JP), de l'Indonésie (IND) et de Sino-Mongol (SM) en une seule Province d'Asie (ASI) en 2012.
Il a été nommé premier Supérieur provincial de la nouvelle Province de l'ASI le 1er janvier 2013 et a été renommé pour un second mandat en 2016. Il a participé aux Chapitres généraux de 2011 et 2017.
Read 51 times Last modified on Thursday, 08 October 2020 21:05

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

The use of a cookie is a must-have for the quest to be a favorite of all serviced offerings. The accessibility of these services and the use of the service involves the use of the cookie