icon vimeofacebook

Paul Catry


2019_9_6.png

Paul Catry (1931-2019)

Born in Roeselare (B) on April 23, 1931. First vows on November 1, 1952.
Ordained priest on August 4, 1957.
Missionary in Indonesia and in Belgium from 1959 to 2014.
Died in Torhout (B) on May 15, 2019 at the age of 88.

 Paul had three brothers and three sisters; his sisters are still alive. After his secondary school at the minor seminary of Roeselare, he entered the novitiate at Zuun and pronounced his first vows on November 1, 1952. He studied philosophy at Nechin near Tournai, and theology at Kessel-Lo and Leuven. On August 4, 1957, he was ordained   a   priest   in   Scheut- Brussels and received Indonesia as his mission destination.

In September 1958, he left for the Far East. His first stop, how-ever, was in the Philippines, where he had to wait for about a year his visa   for   Indonesia.   He   arrived there in November 1959. Until 1972, he worked in the parishes of Deri, Toraja, and Kendari, in the south-east of Celebes. Paul stood out for his missionary zeal, his patience, and his kindness. After 12 years of parish work and cultural immersion, he was appointed Superior of Indonesia Province for a term of five years.

But, then, a first turning point came: he was called back for a ser- vice in his home Province. In 1978, at the age of 47, he took a course of spirituality in Saint-Louis, in the USA, in order to become a forma- tor of young confreres who were studying theology in Leuven, and then formator in the novitiate, which was based in Leuven at that time. From January 1982 to June 1984, he was appointed   Vice-Provincial   of   the   Province   of Northern Belgium.

Paul, who had grown up and received his formation during the period before the Second Vatican Council, was fully absorbed by the spirit   of   the “people   of   God” through his experiences both in the mission and in his country of origin. When he left for the mission for a second time, he was even more aware of the role that each baptized person could and should play in the Church. From 1984 to 1988, he was parish priest at Kare Parish in Makassar. From 1988 to 1992, he worked in Nabire, Indonesian Papua, which was a very different region.   In   September 1992, he came back to Belgium for a home leave; but the next month, he had a lung operation, and many had thought that he would remain for good in his home country.

But from March 1993, Paul was already back in Nabire, and it was not until 1998 that he started taking things more slowly as a resident priest in Arso, in Papua, until 2002. He was then asked to become   a   formator   of   Indonesian confreres in the formation house in Makassar, which he did from 2002 to 2006. In 2006, it was time to say goodbye and leave his mission for good; he was then 75 years old.

Back in Belgium in August 2006, he became a chaplain at the Sint-Jozef Medical Center in Zonne- beke, which he did with great care and dedication until 2014. He then retired in our house of Rumbeke and, in March 2017, he was transferred to Torhout.

He died peacefully at home in the early morning of May 15, the day when we had planned to have a short pilgrimage to the grotto of Lourdes in our garden. Our grotto will continue to remind us that Paul, who had a great heart for Mary, built a similar grotto in Deri, his first parish in Toraja, which has become a local place of pilgrimage over the years. May he rest in Peace!

Ludo Reekmans and Werner Lesage

Né à Roeselare (B) le 23 avril 1931.
Premiers vœux le 1er novembre 1952. Ordonné prêtre le 4 août 1957.        
Missionnaire en Indonésie et en Belgique de 1959 à 2014.
Décédé à Torhout (B) le 15 mai 2019 à l’âge de 88 ans.

Paul avait trois frères et trois sœurs; ses sœurs sont encore en vie. Après ses études secondaires au petit séminaire de Roeselare, il entra au noviciat à Zuun et prononça ses premiers vœux le 1er novembre 1952. Il étudia la philosophie à Néchin près de Tournai et la théologie à Kessel-Lo et à Leuven. Le 4 août 1957, il est ordonné prêtre à Scheut-Bruxelles et reçoit l’Indonésie comme destination missionnaire.

En septembre 1958, il partit pour l’Extrême-Orient. Son premier arrêt, cependant, fut aux Philippines, où il a dû attendre environ un an le visa pour l’Indonésie. Il y arriva en novembre 1959. Jusqu’en 1972, il travailla dans les paroisses de Deri, au pays Toraja, et de Kendari, dans le sud-est des Célèbes. Paul s’est distingué par son zèle missionnaire, sa patience et sa gentillesse. Après 12 ans de travail paroissial et d’immersion culturelle, il fut nommé Supérieur de la Province d’Indonésie pour une période de cinq ans.

Mais, ensuite, un premier tournant est survenu : il fut rappelé pour un service dans sa Province d’origine. En 1978, à 47 ans, il suit un cours de spiritualité à Saint-Louis, aux États-Unis, pour devenir accompagnateur des jeunes étudiants en théologie à Leuven, puis accompagnateur au noviciat basé à Leuven à cette époque. De janvier 1982 à juin 1984, il fut Vice-provincial de la Province de Belgique septentrionale.

Paul qui avait grandi et avait suivi sa formation pendant la période avant le Concile Vatican II, avait pleinement absorbé l’esprit du « peuple de Dieu » à travers ses expériences, tant en mission que dans son pays d’origine. Lorsqu’il partait pour la mission une seconde fois, il était encore plus conscient du rôle que chaque baptisé pouvait et devait jouer dans l’Église. De 1984 à 1988, il fut curé à la paroisse de Kare, à Makassar. De 1988 à 1992, il travailla à Nabire, en Papouasie indonésienne, une région tout à fait différente. En septembre 1992, il revint en Belgique, en congé. Mais le mois suivant, il subit une opération aux poumons, et de nombreuses personnes pensaient qu’il resterait définitivement dans son pays d’origine.

Mais à partir de mars 1993, Paul était déjà de retour à Nabire, et ce n’est qu’en 1998 qu’il commença à prendre les choses plus doucement comme prêtre résident à Arso, en Papouasie, jusqu’en 2002. Il fut alors invité à devenir accompagnateur des confrères indonésiens en formation à Makassar, ce qu’il fit de 2002 à 2006. En 2006, il était temps de dire au revoir pour de bon à sa mission ; il avait alors 75 ans.

De retour en Belgique, en août 2006, il devint aumônier au centre médical Sint-Jozef à Zonnebeke, ce qu’il fit avec beaucoup de soin et de dévouement jusqu’en 2014. Puis, il prit sa retraite dans notre maison de Rumbeke et, en mars 2017, il vint habiter à Torhout.

Il est décédé doucement chez nous au petit matin du 15 mai, jour où nous avions prévu un court pèlerinage à la grotte de Lourdes dans notre jardin. Notre grotte continuera à nous rappeler que Paul, qui avait un grand cœur pour Marie, avait construit une grotte pareille à Deri, sa première paroisse, au pays Toraja, la grotte qui est devenue au fil des années un lieu de pèlerinage local. Qu’il repose en Paix!

Ludo Reekmans et Werner Lesage

Read 353 times Last modified on Monday, 30 September 2019 11:24

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

The use of a cookie is a must-have for the quest to be a favorite of all serviced offerings. The accessibility of these services and the use of the service involves the use of the cookie